Pamiętna lektura „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza

Chyba nikt nie powie mi, że nie pamięta czasów młodości, gdy w szkole kazano nam czytać „”W pustyni i w puszczy”. A my wcale nie protestowaliśmy! A przynajmniej ja. Ta przygodowa powieść, będąca jednocześnie lekturą szkolną, to naprawdę dobra literatura. Opowiada o losach Stasia i Nel, dzieci zamożnych ojców Rawlisona i Tarkowskiego, pracujących przy budowie Kanału Sueskiego. Autor w pełną ciekawych przygód młodych bohaterów powieść wplata problemy polityczne ówczesnego świata.

Z powodu konfliktu dzieci padają ofiarami porwania i mają stanowić wymianę handlową. Rzecz dzieje się w Afryce, a porywacze wraz z dziećmi mają do przemierzenia znaną tylko sobie pustynię. A ona jak wiadomo jest niebezpieczna sama w sobie. Na szczęście rodzice dość szybko zdają sobie sprawę z porwania. W efekcie sprawnie organizują pościg za porywaczami.

Na uwagę zasługuje postawa czternastoletniego Stasia, który mimo tego, że sam bardzo się boi, zachowuje zimną krew. Swoją postawa wielokrotnie pomaga ocalić nie tylko siebie, ale także młodszą koleżankę. Czeka go jednak cała masa wyzwań, między innymi konieczność sięgnięcia po broń w obronie własnej. A także walka o zdrowie Nel i zdobycie dla niej leków.

Opisy przyrody

  • Henryk Sienkiewicz dużo miejsca w powieści poświęcił na zamieszczenie ciekawych opisów przyrody.
  • Nawet osoby, które obejrzały filmową wersję powieści mogą uzupełnić swoją wiedzę o Afrykańskiej florze i faunie.
  • Na uwagę zasługuję także sama przygoda, która spotkała dzieci. A także, to jak dobrze sobie one poradziły w tak trudnej sytuacji.
  • Książka przedstawia zmagania z żarem pustyni, obcymi ludźmi, a także niebezpieczeństwami surowego klimatu oraz groźnymi zwierzętami.

Wybory moralne

W powieści „W pustyni i w puszczy” Henryk Sienkiewicz porusza ważne kwestie, między innymi wybory moralne, przed którymi staje młody bohater Staś. To on zostaje wystawiony na próbę, kiedy ma zmienić religijne przekonania dla ratowania samego siebie. Ostatecznie decyduje się nie przejść na inną wiarę z powodu własnych przekonań. A także z powodu swojej mądrości, mimo młodego wieku. W innym momencie podejmuje decyzję o ratowaniu słonia za namową Nel. Ponadto wystawia się na niebezpieczeństwo chcąc zdobyć dla niej lekarstwo.

Wyjątkowo dobre zakończenie

  1. Na uwagę zasługuje także dobre zakończenie powieści.
  2. Pomimo wielu trudności, ostatkiem sił udaje się im spotkać z grupą poszukiwawczą.
  3. Dzieje się to chociaż są już u kresu możliwości, brakuje im wody i zdarzają się im omamy wywoływane pragnieniem.
  4. Szczęśliwe zakończenie staje się możliwe za sprawą wystrzelonej przez Stasia racy stanowiącej sygnał obecności na danym terenie.

Dodatkowo z epilogu powieści dowiadujemy się, że po około dziesięciu latach główni bohaterowie Nel i Staś biorą ślub. Następnie osiedlają się w Anglii, a potem wybierają się w podróż, aby odwiedzić swoich wybawców, między innymi obu kapitanów oraz Kalego. Udaje im się także odwiedzić ocalonego przez siebie słonia. Na koniec osiedlają się jednak na stałe w Polsce. I wiodą szczęśliwe życie. Czyli można by rzec: żyli długo i szczęśliwie! Amen!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *