O książce „Filozofia Kaizen. Jak mały krok może zmienić Twoje życie” – Robert Maurer

Tytułowa „Filozofia Kaizen” autorstwa Roberta Maurera to sposób na to, aby wprowadzać zmiany na lepsze w swoim życiu. Brzmi jak banał? Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza jeśli człowiek posiada wypracowane przez wiele lat nawyki. A okazuje się, że każdy z nas je ma i są niestety mocno wryte w naszą codzienność. Aby tak mocno zakorzeniony nawyk zmienić, trzeba jednak sporo wiedzy oraz odpowiedniego podejścia do tematu.

Prawda jest taka, że łatwiej jest wdrożyć nowy nawyk, niż pozbyć się starego. Żeby w ogóle było możliwe pozbycie się starego nawyku, konieczna jest wytrwałość i odpowiednie zdiagnozowanie problemu. Czasem może się wydawać, że problem jest ogromny, a jeśli chodzi o pozbycie się go, to sprawa wydaje się być nie do przeskoczenia. Tak naprawdę to tylko skala wyobrażenia sobie problemu i ciężkiej pracy, która nas czeka w związku z koniecznością zmiany nawyków.

Metoda małych kroków

Małe kroki bywają niezbyt poważnie traktowane, np. jeśli chodzi o wykonywanie jakiejś czynności po 5 minut dziennie. Ale okazuje się, że w przypadku wdrażania zmian może się to okazać kluczowe. Stosując widzę zawartą w książce można w swoje życie wprowadzić realne zmiany. Wydawać by się mogły niezauważalne, ale przyniosą one ogromne efekty w skali reszty życia. Zwłaszcza biorąc pod uwagę zasady, jakimi kieruje się książka „Filozofia Kaizen. Jak mały krok może zmienić Twoje życie” autorstwa Roberta Maurera. Można ją odnieść nawet do zaplanowania i stworzenia dużego biznesu lub rozwijania własnego hobby.

A to często wydaje się być trudne i generuje całą masę rzeczy do zrozumienia, a potem wdrożenia. Decydując się na małe, codzienne czynności, można nabrać chęci do zrobienia czegoś więcej. Kiedy te pierwsze decyzje zaczynają przynosić pożądane efekty, można stopniowo i odpowiednio do własnych zamiarów zwiększać ilość takich poczynań. A tym samym zwiększyć także ilość pozytywnych skutków, będących ich rezultatami.

Co sądzę o niniejszej publikacji?

  • Polecam ją wszystkim chcącym wprowadzić zmiany w swoje życie.
  • Zwłaszcza poleca się ją osobom, które próbują coś w sobie zmienić. Ale opornie im to idzie albo powracają do starych nawyków.
  • Okazuje się, że metoda małych kroków, którą proponuje Filozofia Kaizen, ma bardzo szerokie zastosowanie praktyczne.
  • Przede wszystkim książka pozwala się pozbyć tego ogromu przedsięwzięcia, zwłaszcza jeśli wyzwanie jest spore.

Popularna zasada dzielenia zadań na mniejsze kroki ma tu więc także właściwe zastosowanie. Każdego dnia można wdrażać coś, co przybliża nas do osiągnięcia wielkiej rzeczy. Moim zdaniem wielką rzeczą z pewnością jest to, co można określić jako zmianę nawyku na zawsze. I to by było na tyle. Trochę filozofowania, ale pewnie wielu ludziom książka wskaże właściwą drogę.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *