Też lubicie kryminały? Recenzja książki „Kukułcze jajo” Camilli Läckberg

Witajcie! Jako że ostatnimi czasy głównie czytuję kryminały, „Kukułczego jaja” autorstwa Camilli Läckberg nie mogło na moim blogu zabraknąć! Dodatkowo pozycja ta gościła na półkach księgarni dosyć długo, w sieci pojawiło się sporo pochlebnych recenzji, a ostatecznie książka stała się hitem sprzedażowym 2023 roku w całej Polsce. A zatem weźmy ją pod lupę.

Camilla Läckberg, jedna z najpopularniejszych skandynawskich autorek kryminałów, słynie z umiejętności łączenia głębokiej analizy psychologicznej z mrocznymi tajemnicami przeszłości. Jej najnowsza powieść, „Kukułcze jajo”, nie jest oczywiście wyjątkiem. Dzieło to zanurza nas w złożoną sieć zbrodni rozgrywających się w maleńkim miasteczku Tanumshede, przypominając, że przeszłość nigdy nie pozostaje daleko za nami.

Zawiązanie akcji

A zatem „Kukułcze jajo” otwiera seria morderstw, które wstrząsają spokojnym życiem mieszkańców Tanumshede. Najpierw brutalnie zamordowany zostaje lokalny fotograf, a następnie znany pisarz ginie na odizolowanej wysepce. Oba przypadki prowadzi detektyw Patrik Hedström wraz ze swoim zespołem, który stara się znaleźć jakiekolwiek powiązania między tymi zbrodniami.

Równolegle, Erica Falck, żona Patrika i autorka biografii, drąży stare morderstwo z Sztokholmu sprzed niemal czterdziestu lat. W miarę rozwoju obu wątków odkrywamy, jak przeszłość i teraźniejszość splatają się w nieoczekiwane wzory. Czytajcie książkę do końca, chociaż nie tylko końcówka budzi respekt. Gwarantuje wam, że „połkniecie” ją z zapartym tchem.

Co przykuwa uwagę czytelnika?

Może to zabrzmi enigmatycznie i nazbyt filozoficznie, ale Läckberg mistrzowsko kreśli swoje postacie, nadając im swoistą głębię i realizm. Patrik Hedström jest postacią już dobrze znaną czytelnikom serii, a jego metodyczne i często introspektywne podejście do rozwiązywania przypadków kontrastuje z bardziej impulsywnym charakterem Eriki. Erica z kolei wykorzystuje swoje umiejętności pisarskie do odkrywania ludzkich motywacji.

A to moi drodzy sprawia, że jej dochodzenie w starym morderstwie staje się równie intrygujące, co śledztwa męża. Wprowadzenie wielu pobocznych postaci, każdej z własną historią i tajemnicami, dodatkowo wzbogaca narrację. Acha… zapomniałem wspomnieć, że książka ta, podobnie jak kilka innych kryminałów, które opisywałem, również nie powinna trafić w ręcę czytelników o słabych nerwach.

Budowanie napięcia i styl narracji

Pora na małą analizę. Autorka książki znana jest z umiejętności budowania napięcia i utrzymywania czytelnika w stanie ciągłej niepewności. „Kukułcze jajo” jest przykładem kunsztu narracyjnego, gdzie przeplatanie się historii z przeszłości z obecnymi zbrodniami tworzy złożony obraz motywacji i konsekwencji. Autorka używa przemyślanego tempa narracji, które stopniowo zwiększa napięcie.

W mojej opinii ważnym tematem „Kukułczego jaja” jest wpływ przeszłości na teraźniejszość. Wielu powie pewnie, że nawet podstawowym. Läckberg bada, jak dawne grzechy i sekrety nieuchronnie odciskają swoje piętno na kolejnych pokoleniach. Książka porusza również kwestie winy, odkupienia i moralnej odpowiedzialności, stawiając pytania o naturę zła i ludzką zdolność do przebaczenia. Ale dosyć już filozofowania…

Porównanie z innymi dziełami autorki

Podsumowując, „Kukułcze jajo” kontynuuje tradycję Läckberg, łącząc tajemnice kryminalne z głębokimi psychologicznymi portretami bohaterów. A to jest charakterystyczne dla jej wcześniejszych powieści takich jak „Kamieniarz” czy „Latarnik”. Ja zdążyłem niegdyś się już z nimi zapoznać, a wy? W porównaniu do innych książek, ten tytuł szczególnie skupia się na splataniu przeszłości z teraźniejszością, co dodaje dodatkowej głębi psychologicznej. W moim mniemaniu zwiększa to także kompleksowość fabuły.

Skwitowałbym to tak. „Kukułcze jajo” Camilli Läckberg to złożony, wciągający thriller psychologiczny, który trzyma w napięciu jak diabli. Mistrzowskie połączenie mrocznych tajemnic przeszłości z dynamiczną akcją teraźniejszości sprawia, że książka jest obowiązkową lekturą dla fanów gatunku. Nie bez powodu przecież stała się bestsellerem. I to w mgnieniu oka, zaraz po premierze. Psychologowie pewnie powiedzieliby, że bogate charakterystyki postaci, zaskakujące zwroty akcji i głębokie przesłanie czynią z tej powieści doskonałą rozrywkę i poważne studium ludzkiej natury. Warto przeczytać!!!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *