Ach ta słynna „Ania z Zielonego Wzgórza” autorstwa Lucy Maud Montgomery

Moi drodzy! Książka z pewnością będzie ciekawą lekturą dla kogoś, kto chce odświeżyć sobie ciekawą historię małej, szalonej sierotki, którą adoptowało rodzeństwo. Tytułowa bohaterka ma na imię Ania, a los nie szczędził jej cierpienia. W efekcie już od najmłodszych lat ma same problemy, chociażby takie, że nie ma się kto nią zaopiekować. To  jednak zmienia się z czasem, kiedy „Ania z Zielonego Wzgórza” autorstwa Lucy Maud Montgomery trafia w wyniku fatalnej pomyłki do rodzeństwa – Maryli i Mateusza.

To osoby w dojrzałym już wieku, które prowadzą małe gospodarstwo i potrzebują kogoś do pomocy. Plan Maryli to znalezienie chłopca, który będzie miał dość siły, aby pomóc Mateuszowi w pracy na roli. W zamian dziecko będzie miało normalny dom, wiele frajdy i trochę obowiązków. Niestety opiekunka domu sierot wysyła im rudowłosą dziewczynkę, którą jest właśnie Ania. Maryla zamierza ją początkowo odesłać, ale z czasem poznaje jej życiową historię i coś w niej pęka. Z Mateuszem postanawiają wreszcie, że dziewczyna jednak zostanie z nimi. I tak zaczynają się niesamowite perypetie Ani, do której szczęście właśnie się uśmiechnęło.

Dla kogo jest ta książka?

Z pewnością to tytuł zarówno dla nastolatków, jak i też osób w bardzo dojrzałym już wieku. To pierwsza część z całej serii przygód Ani od czasu jej przyjazdu na Zielone Wzgórze. Kolejne książki mają tytuły m.in. „Ania z Avonlea”, „Ania na uniwersytecie”, czy „Rilla ze Złotego Brzegu”. Można śmiało powiedzieć, że to powieści, które wydają się ponadczasowe i dość obyczajowe. Można w nich odnaleźć istotne informacje o pracach na roli czy sposobach ówczesnej edukacji.

Autorka poświęciła także wiele uwagi na opisywanie zasad dobrego wychowania, a także wplotła w treść różne zabawne historie. Jedną z nich jest sos do budynia, w którym utopiła się mysz. Albo pomalowane na zielono włosy Ani, które normalnie są rude. Młodej sierocie nie jest łatwo odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Na szczęście już od początku zyskuje ona przyjaciółkę Dianę, a także poznaje dość niesfornego, ale dobrze uczącego się Gilberta, który z czasem zostanie jej życiowym partnerem.

Wesoła czy smutna opowieść?

  • Nie da się jednym zdaniem określić tej powieści. Z pewnością ma ona wątki radosne i te smutne.
  • Jest to bardzo życiowa historia. Opisuje czasy, w których żyła sama jej autorka, czyli Lucy Maud Montgomery.
  • Historia życia Ani i jej bądź co bądź nowej zastępczej rodziny wpisuje się dokładnie w te same czasy. I głównym bohaterom przyjdzie się zmierzyć z niejednym dramatem.
  • Mimo to, książka jest bardzo wciągająca i dobrze się ją czyta.

W dodatku można do niej wracać co kilka lat i tak się nie znudzi. Na jej podstawie powstał również film. I to nie jeden! Na uwagę z pewnością zasługuje fakt, że Ania jest niepokorną marzycielką, ale kiedy trzeba, potrafi mocno stąpać po ziemi. A już z całą pewnością nie pozwoli sobą pomiatać żadnemu niewychowanemu, miejscowemu chłopakowi. Dziewczyna pomaga swoim chlebodawcom tak jak tylko umie. Warto dodać, że pilnie się uczy i jest jedną z najlepszych uczennic. Dziewczyna daje radę! Polecam książkę dosłownie każdemu!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *