Kontynuacja hitowego „Mentalisty” – Parę słów o książce „Kult”

Jeśli lubicie czytać kryminały, to zapewne znacie kultową książkę „Mentalista” autorstwa Läckberg i Fexeusa. Jeżeli tak, to mam dla was świetną wiadomość. W świecie skandynawskich kryminałów, gdzie mroczne tajemnice i złożone postacie nie są niczym nowym, duet pisarski Camilla Läckberg i Henrik Fexeus znowu wprowadza nas w zakamarki ludzkiego umysłu i przestępczej działalności.

„Kult” to druga część trylogii, która kontynuuje narrację znaną z pierwszego tomu, wprowadzając czytelników w gęstą atmosferę sztokholmskiego Södermalmu, gdzie rozgrywa się dramatyczna walka o życie małego Ossiana. Ostrzegam: to pozycja dla osób o mocnych nerwach! A surowy klimat wręcz wylewa się z książki. Przygotujcie się na brutalną przygodę, która swoją brutalnością może zniesmaczyć niejednego czytelnika.

Kilka słów o fabule „Kultu”

Cała historia zaczyna się w momencie, kiedy pięcioletni Ossian zostaje uprowadzony. Na czele dochodzenia staje Mina Dabiri, która wraz ze swoim zespołem i negocjatorem Adamem Blomem próbuje rozwikłać zagadkę porwania. Niestety uprowadzenie jest podobne do wcześniejszego przypadku z tragicznym zakończeniem. Całość maluje się w nieciekawych barwach.

W obliczu groźby kolejnych porwań, Mina wzywa na pomoc Vincenta Waldera, mentalistę o unikalnych zdolnościach, który już wcześniej współpracował z policją. Walder, używając swoich umiejętności do analizy ludzkiego zachowania, staje się kluczem do rozwiązania sprawy. A jednocześnie wprowadza w nią nowy, psychologiczny wymiar. To wtedy moi drodzy pojawia się atmosfera zagadek, rozgryzanie przestępcy oraz planowanie ocalenia dziecka z dużą skrupulatnością.

Analiza i psychologiczne portrety bohaterów książki

Moim zdaniem jednym z największych atutów „Kultu” jest głębokie oddanie psychologii postaci. Mina Dabiri, będąca nie tylko detektywem, ale również osobą zmagającą się z własnymi demonami przeszłości, tworzy z Vincentem Walderem nietuzinkowy duet. Ich wzajemne relacje, pełne napięcia i niezakończonych spraw, dodają fabule głębi i emocjonalnego ciężaru. Vincent, jako mentalista, wprowadza czytelników w świat psychologicznego profilowania, co jest świeżym powiewem w kryminalnych narracjach.

Autorzy skutecznie budują napięcie, korzystając z krótkich, intensywnych rozdziałów, które skupiają się na różnych aspektach dochodzenia. Sposób, w jaki przedstawione są wewnętrzne monologi postaci, ich lęki i motywacje, pozwala czytelnikowi głębiej zrozumieć nie tylko dynamikę śledztwa, ale również psychologiczne piętno, które na nich ciąży. Aż czuć upływający czas, z którym toczą wyścig o życie dziecka. Styl narracji Läckberg i Fexeusa jest precyzyjny i bezpośredni, co sprawia, że książka trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. A przynajmniej ja tak to widzę.

Zgłębianie ludzkiej psychiki

Książka „Kult” porusza nie tylko kwestię przestępczości i sprawiedliwości, ale również zagadnienia związane z ludzką psychiką, władzą i manipulacją. Wzajemne relacje między bohaterami ukazują różnorodność ludzkich reakcji na ekstremalne sytuacje. Tytuł podnosi tym samym pytania o moralność, etykę oraz granice ludzkiej wytrzymałości i odporności psychicznej. Nie jest to łatwa lektura, ale mimo wszystko warto ją sprawdzić. Zwłaszcza jeśli jest się fanem gatunku.

Czy warto wchodzić do tego świata?

Podsumowując, „Kult” to zdecydowanie więcej niż tylko kolejny skandynawski kryminał. I świadczą o tym nie tylko zebrane nagrody, ale również tytuł bestsellera w 2023 roku. Książka bowiem okupowała półki empiku bardzo długo, a być może nadal okupuje. To głęboko przemyślana opowieść o ludzkiej naturze, której złożoność zostaje tu umiejętnie rozłożona przez autorów na czynniki pierwsze. Ale dosyć już filozofowania.

Läckberg i Fexeus tworzą nie tylko trzymający w napięciu thriller, ale również dzieło pełne psychologicznych niuansów. Książka pozostawia trwały ślad w pamięci czytelnika. To pozycja dla fanów gatunku i dla tych, którzy szukają czegoś więcej niż prostego rozwiązania zagadki kryminalnej. „Kult” oferuje bowiem złożoną, wielowarstwową przygodę, która z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających miłośników literatury kryminalnej. Z niecierpliwością czekam na finałową część trylogii. Mam szczerą nadzieję, że będzie równie emocjonująca i wciągająca. A tę część polecam serdecznie!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *