Właśnie przeczytałem „Za wszelką cenę” autorstwa Harlana Cobena

Fabuła tej książki mrozi krew w żyłach nawet najbardziej zaprawionym w boju czytelnikom kryminałów i thrillerów. Uwierzcie mi! Dlatego też zdecydowałem się ostrzec ludzi wrażliwych lub tych o słabszych nerwach. Jeśli razi was brutalność i przemoc, lepiej zastanówcie się czy na pewno chcecie sięgnąć po tę lekturę. A pozostałych czytelników, a zwłaszcza fanów gatunku, serdecznie zachęcam do sprawdzenia książki. Moim zdaniem naprawdę warto!

Harlan Coben, znany z umiejętności tworzenia wciągających thrillerów, ponownie nie zawodzi. Jego najnowsza powieść, „Za wszelką cenę”, to zaskakująca mieszanka napięcia, dramatu i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Coben umiejętnie prowadzi czytelnika przez zawiłości kryminalnej zagadki, jednocześnie balansując na granicy emocjonalnego dramatu. Jest to charakterystyczne dla jego stylu pisarskiego. Oj tak, do jego pióra jesteśmy już przyzwyczajeni. A przynajmniej ja.

Fabuła mrozi kew w żyłach od pierwszych chwil

„Za wszelką cenę” otwiera się sceną, która natychmiast chwyta za serce. Mianowicie David Burroughs, ojciec oskarżony o najgorsze z możliwych zbrodni (zabójstwo własnego syna) dowiaduje się w więzieniu, że jego syn żyje. Ta informacja „rozwala” mu głowę. Od tej chwili, życie Davida, już skomplikowane przez tragedię i niesprawiedliwość, przybiera na sile, gdy postanawia za wszelką cenę odnaleźć swoje dziecko. A także oczyścić swoje imię i odkryć prawdę o tamtej tragicznej nocy.

Cheryl, była żona Davida, teraz ponownie zamężna, również odgrywa kluczową rolę w tej historii, w której nic nie jest czarno-białe. W tym miejscu dodam tylko od siebie, że fanom gatunku pozycja ta powinna przypaść do gustu, bo znajdziecie w niej wszystko to, co tygryski kochają najbardziej. Zagadki, mrok, tajemniczość, zemstę, gniew, przemoc i wiele więcej.

Charakterystyka bohaterów

Według mnie David Burroughs jest postacią skomplikowaną i głęboko ludzką. Jego desperacja w walce o prawdę i sprawiedliwość są odzwierciedleniem uniwersalnych tematów winy i odkupienia. Cheryl, z kolei, jest postacią, która równie intensywnie boryka się z przeszłością oraz konsekwencjami swoich decyzji. Coben doskonale oddaje wewnętrzne konflikty swoich postaci, sprawiając, że śledzimy je z zapartym tchem, utożsamiami się z nimi i jesteśmy w stanie poniekąd wybaczyć bohaterom ich błędy.

Moim zdaniem Harlan Coben jest mistrzem w budowaniu napięcia i „Za wszelką cenę” to kolejny dowód na jego umiejętności. Książka jest napisana w szybkim tempie, z licznymi zwrotami akcji, które utrzymują czytelnika w napięciu samego początku. Innymi słowo niezła „jazda po bandzie”. Czyli to, co lubię. Bez zbędnego przeciągania, wydłużania czy „lania wody”. Styl narracyjny Cobena, charakteryzujący się krótkimi rozdziałami i ciętymi dialogami, sprzyja dynamicznemu tempu powieści.

Czy z książki płynie jakiś morał?

A zatem pora na krótką analizę. W „Za wszelką cenę” Coben porusza tematy winy, odkupienia, zdrady i prawdy. Poprzez skomplikowaną intrygę i zaskakujące odkrycia, autor bada granice ludzkiego charakteru oraz to, jak daleko można się posunąć w poszukiwaniu prawdy. Ponadto powieść stawia pytania o moralne dylematy, z jakimi muszą się zmierzyć bohaterowie. Jednocześnie zmusza czytelników do zastanowienia się nad własnymi wartościami i przekonaniami. Ale ja tam akurat to takich myslicie nie należę.

W mojej opinii „Za wszelką cenę” wpisuje się w kanon thrillerów Cobena, utrzymanych w podobnym tonie do jego wcześniejszych dzieł, takich jak „Nie mów nikomu” czy „Bez skrupułów”. To takie moje spostrzeżenie, ale inni recenzenci również zwrócili na to uwagę. Jednakże, ta powieść wnosi również nowe elementy, takie jak głębsze zanurzenie w emocjonalne aspekty życia bohaterów. A obstawiam, że to z kolei może zostać odebrane jako swego rodzaju ewolucja w stylu pisarskim Cobena.

Autor to geniusz kryminałów?

Podsumowując, uważam że Harlan Coben ponownie udowadnia, iż jest jednym z najlepszych twórców współczesnych thrillerów. Nie tylko ja tak uważam. „Za wszelką cenę” to emocjonująca, pełna napięcia powieść, która dostarcza rozrywki i skłania do refleksji. Znakomicie skonstruowane postaci, zaskakujące zwroty akcji i umiejętne połączenie dramatu z elementami kryminalnymi sprawiają, że książka jest pozycją obowiązkową dla fanów gatunku.

Według mnie to super pozycja dla tych, którzy szukają czegoś więcej niż tylko prostego thrillera. Dla ludzi wymagających, znudzonych banałami i łaknących czegoś, co nimi wstrząśnie. Dzięki Bogu Coben w tej kwestii nie zawodzi i dostarcza kolejnej niezapomnianej lektury. Polecam!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *