Samodyscyplina czyli „7 nawyków skutecznego działania” – Stephen R. Covey

O czym tak w skrócie opowiada książka? Głównie o tym, że nawyki ludzi sukcesu to określone ruchy i zasady, którymi się kierują. Okazuje się, że każdy milioner ma nawyki sukcesu, które doprowadziły go do dobrego życia. Okazuje się, że istnieją pewne nawyki, o których warto wiedzieć. I które możemy samodzielnie rozwijać i ćwiczyć. Czy wiecie zatem, o jakich nawykach mowa?

Odpowiednie towarzystwo ma znaczenie dla sukcesu

Książka wyraźnie zaznacza, że niektórzy ludzie mają na nas bardzo negatywny wpływ. Próbując podcinać nam skrzydła albo mogą nas nawet ciągnąć w dół. Dlatego musimy dobrze wybrać własne towarzystwo. W przeciwnym razie będziemy słabo zmotywowani do pracy i szybko się zniechęcimy. Dobrzy ludzie mają na nas dobry wpływ. I jeśli zaprzyjaźnimy się z ludźmi sukcesu, sami być może odniesiemy wiele sukcesów. A wtedy szczęście pojawi się w naszym życiu. Brzmi jak banał, prawda?

„7 nawyków skutecznego działania” Stephen R. Covey to:

1. Proaktywność.
2. Zaczynanie z wizją końca.
3. Najpierw to, co najważniejsze.
4. Win-Win, czyli wygrany – wygrany.
5. Zrozumienie i umiejętność słuchania innych.
6. Synergia umysłów, czyli hasło „w grupie siła”.
7. Ostrzenie piły – szukanie optymalnych rozwiązań.

Czytanie a rozwój osobisty

Zainwestuj w siebie i swój rozwój czytając „7 nawyków skutecznego działania” Stephena R. Coveya. Inwestowanie w siebie i swój rozwój to bardzo ważna rzecz, jeśli chcemy osiągnąć sukces. Zawsze powinniśmy być ostrożni i skoncentrowani na celu. Jeśli mamy cele i chcemy się rozwijać. Tą umiejętność, jaką jest uczenie się, można zakwalifikować do nawyków nr 1 i 7. Brzmi trochę płytko, ale tutaj nie są potrzebne wielkie frazesy. Uwierzcie mi.

Bo to właśnie proaktywność, czyli wykonywanie aktywności związanych z nauką oraz rozwijaniem wiedzy, może znacząco wpłynąć na nasze życie i jego poprawę. A jeśli chodzi o „ostrzenie piły”, to w czasie wolnym, który dobrze zaplanujemy, wiedza zdobyta będzie mogła zostać przez nas „przetworzona”. A w efekcie w pełni przynosić postępy w rozwoju.

Zaczynanie z wizją końca

Nawyk numer 2 to planowanie i nastawianie się na efekt końcowy. Na przykład mając na uwadze to, że będziemy inwestować pieniądze i czas w siebie, powinniśmy zdecydować o kierunku, który chcemy zgłębiać. A także myśleć, jaki to będzie mieć wpływ na nasz biznes czy też rozwój zawodowy.

Najpierw to co najważniejsze

  • Niektórzy uznają inwestowanie w siebie za zbyteczne i wolą inwestowanie w biznes.
  • Z jednej strony to może się sprawdzić, jeśli taki biznes przyniesie oczekiwaną stopę zwrotu.
  • Gorzej jeśli tak się nie stanie, bo zupełnie nie znamy branży, w którą zainwestowaliśmy.
  • Dlatego tak ważne jest to, aby zaczynać od tego co najważniejsze. Albo przynajmniej nie pomijać kwestii, jaką jest zdobywanie wiedzy.

Win-Win, czyli oboje wygrywacie

To zasada dotyczy myślenia w kategoriach podziału dóbr. W taki sposób, że jeśli z kimś wchodzimy w interakcję, to chcemy, aby obie strony mogły coś z tego uzyskać. Chodzi o to, żeby obie strony mogły zyskać coś na danej współpracy czy dokonywanej transakcji. To pewne odwrócenie zasady sukcesu, która brzmi: „dziel i rządź”.

Ostrzenie piły, czyli przemyślenia

Jeśli będziemy zarabiać powiedzmy kilka tysięcy miesięcznie, to możemy zaoszczędzić tysiąc w skali miesiąca. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy oszczędni. Jednak gdy będziemy pracować niemądrze i zbyt mało, nie będziemy w stanie wcale zaoszczędzić pieniędzy ani żyć na godziwym poziomie. Ciągle musimy dążyć do tego, że zarabiać więcej. Czasem jedno zastanowienie się nad własną sytuacją może przynieść więcej korzyści, niż ciągłe powtarzanie w kółko zadań, które nie przynoszą oczekiwanych efektów.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *