Lektura z dzieciństwa! „Mały Książę” autorstwa Antoine de Saint-Exupery

Książka zaczyna się dość nietypowo, bo na wstępie widzimy wspomnienia narratora, którym prawdopodobnie jest sam autor. W dodatku jest pilotem, którego samolot uległ awarii i musiał lądować awaryjnie na Saharze. I to właśnie jego spotyka na planecie Ziemia, Mały Książę, prosząc go o narysowanie baranka.

Wydawać by się mogło, że „Mały Książę” autorstwa Antoine de Saint-Exupery to książka wyłącznie dla dzieci. Tymczasem porusza ona bardzo ważne kwestie, związane z różnymi ludzkimi wątpliwościami, które targają niemalże każdym z nas. A te kwestie to:

  • Poszukiwanie sensu życia, a także kogoś, kogo można by kochać szczerą miłością i to wzajemną.
  • Zawód. Bywa, że uda nam się kogoś znaleźć, a także połączyć z taką osobą nasz los. Ale tylko na chwilę.
  • Tak samo jak Mały Książę miewamy rożnego rodzaju opory i wątpliwości. Związane nierzadko z własnymi wyborami, a także sensem wszystkiego wokół.
  • Bywa, że filozoficznie zastanawiamy się nad wartościami takimi samymi jak nasz mały bohater.

Kim właściwie jest Mały Książę?

Jak to sobie wymyślił sam autor, prawdopodobnie to przybysz z kosmosu, a dokładnie z Asteroidy B-612, który wylądował na Ziemi. Spotykają go tam różnego rodzaju dziwne zjawiska, a także osoby, które poznaje podczas swojej wędrówki. Są to między innymi pijak, biznesmen, latarnik czy geograf. Wiadomym jest też, że Mały Książę kocha się w róży, bo… jest ona po prostu piękna.

Jednak róża ma kaprysy, a on nie potrafi zaakceptować jej zachowania. Opuszcza więc swoją planetę w poszukiwaniu szczęścia. Kiedy trafia do sadu z tysiącem róż, zaczyna rozumieć, że kapryśna róża nie była wcale taka wyjątkowa. Jednocześnie tęskni za tą jedyną, którą pozostawił na swojej planecie. Z drugiej jednak strony nie potrafi zrozumieć tego, jak można kochać jedną różę, skoro jest ich wiele. Czyli, jak to mawia młodzież, Mały Książę ma „rozkminę”.

Dlaczego warto przeczytać lekturę „Mały Książę”?

  1. Z pewnością książka ta zainteresuje wszystkie osoby badające dylematy egzystencjalne.
  2. Powieść bada sytuację samego pilota, który przymusowo wylądował na pustyni z małą ilością wody. Na upartego można to podciągnąć pod motyw survivalu.
  3. Zmuszony był on do samodzielnej naprawy swojego pojazdu, bo od tego zależało jego życie. A zatem mamy tu gloryfikację zaradności w formie majsterkowania.

Większość z historyjek, które opowiada „Mały Książę” ma w sobie ukryte przesłanie. Związane jest z postrzeganiem świata, a także tego, jak wiele bezsensownych rzeczy robimy. Z drugiej jednak strony bywa, że robimy coś tylko po to, aby doświadczać czegoś nowego. Czegoś, czego nikt inny nie był w stanie doświadczyć. W książce można znaleźć liczne wskazówki odnośnie tego jak warto żyć. A także jak ważne w życiu są marzenia i kierowanie się sercem przy dokonywaniu wyborów.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *